Cześć!
Raz jeszcze dziękuję za udział w webinarze o tym jak zostać Managerem Projektów IT!
Jak obiecałem, w ramach podziękowania przygotowałem dla Ciebie zestaw dodatkowych materiałów, które ułatwią Ci wdrożenie na to stanowisko. Znajdziesz je poniżej.
Powodzenia!
Metodyk, modeli i podejść do zarządzania są tysiące. Na szczęście Project Managerom wystarczy znajomość paru najważniejszych i najczęściej stosowanych.
Metoda Waterfall to klasyczna metoda zarządzania projektem, która składa się z sekwencyjnych etapów, a każdy etap jest zależny od ukończenia poprzedniego.
Typowe etapy w metodzie Waterfall to: planowanie, analiza wymagań, projektowanie, implementacja, testowanie i utrzymanie. Etapy te muszą zostać ukończone w ustalonej kolejności. W tej metodzie nie ma możliwości powrotu do etapów wcześniejszych, co oznacza, że projekt ma jednoznacznie określony cel, a jego zakres jest dokładnie zdefiniowany na początku projektu.
Metoda Waterfall jest uważana za stosunkowo prostą i łatwą do zrozumienia, ale ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim, nie nadaje się do projektów, które wymagają szybkich zmian, elastyczności lub kreatywności.
Najlepiej sprawdzą się w projektach powtarzalnych o precyzyjnie określonych wymaganiach, np. w projekcie budowy mostu lub wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie.
Plusy:
Minusy:
Agile to podejście, które zakłada elastyczność i adaptacyjność. Umożliwia organizacjom szybszą reakcję na zmiany na rynku, w środowisku biznesowym lub w samym projekcie, co pozwala na dostarczenie wartości klientom w bardziej efektywny sposób.
Podstawowe zasady Agile to m.in.:
Agile sprawdza się w projektach o niejasnym zakresie, rozwijających się wymaganiach czy dynamicznych zmianach, np. tworzenie platform sklepów internetowych (dostarczanie nowych funkcji, optymalizacja i dostosowywania do potrzeb klientów)
Plusy:
Minusy:
Scrum stworzono w oparciu o Manifest Agile. To elastyczna metoda zarządzania projektem, oparta na iteracyjnych i przyrostowych cyklach pracy. Realizacja projektu podzielona jest na sprinty (1-4 tygodni), a każdy sprint kończy się dostarczeniem incrementu – gotowego do wdrożenia produktu, choć początkowo w ograniczonym zakresie. Na początku każdego sprintu, zespół planuje, co chce osiągnąć, a na jego końcu sprawdza postęp i ewentualnie dostosowuje plany. Scrum zakłada ciągłą komunikację w zespole i współpracę między kluczowymi rolami: Scrum Masterem, Product Ownerem oraz deweloperami.
Metoda Scrum jest bardziej elastyczna niż Waterfall, ponieważ pozwala na modyfikacje w trakcie trwania projektu, dostosowując się do zmieniających się wymagań. Wymaga jednak większej samodyscypliny i zaangażowania zespołu, a także regularnej komunikacji i współpracy.
Może być efektywna np. przy tworzeniu aplikacji mobilnej (szybkie dostarczanie funkcji, testowanie, dostosowywanie do preferencji użytkownikow).
Plusy:
Minusy:
Metoda Kanban jest podejściem zarządzania, które koncentruje się na wizualizacji pracy, przepływie zadań i ograniczaniu nadmiaru pracy w toku. Jest to technika, która umożliwia zespołowi projektowemu skupienie się na priorytetach, optymalizacji przepływu pracy i ciągłym doskonaleniu procesów.
Główne zasady metody Kanban to:
Metoda Kanban sprawdza się w projektach, gdzie priorytetem jest kontrola i optymalizacja przepływu pracy. Może być skutecznie stosowana w różnych dziedzinach projektowych, zarówno w IT, jak i w innych sektorach. Przykładowo, w projekcie wdrażania systemu zarządzania produkcją (MES), Kanban umożliwiłby wizualizację etapów pracy, ograniczenie ilości zadań w toku, kontrolę przepływu produkcji i ciągłe doskonalenie procesów.
Plusy:
Minusy:
Często jest tak, że zamiast jednej metody stosuje się hybrydowe podejścia, które łączą różne metodyki, techniki i narzędzia. To zapewnia większą elastyczność, lepsze zarządzanie ryzykiem i skuteczniejsze osiąganie celów projektu.
Ważne, aby PM’owie byli świadomi różnych metodyk, ich zalet i wad, i umieli elastycznie dostosować je do konkretnych sytuacji.
W zarządzaniu projektami korzysta się z różnych narzędzi, które mą usprawnić pracę i komunikację w zespole. Poniżej znajdziesz opisy najczęściej używanych narzędzi wraz z linkami do ich darmowych wersji.
Asana to zaawansowany program do zarządzania zadaniami i projektami, który umożliwia efektywną współpracę zespołów w czasie rzeczywistym. Dzięki Asanie można tworzyć listy zadań, harmonogramy, śledzić postępy projektów, delegować zadania oraz komunikować się z członkami zespołu. Oferuje również możliwość tworzenia kalendarzy, raportów i integracji z innymi narzędziami, co sprawia, że jest kompleksowym rozwiązaniem do organizacji pracy.
Przetestuj TUTAJ.
Miro to platforma internetowa umożliwiająca tworzenie interaktywnych tablic, na których można współpracować w czasie rzeczywistym z innymi osobami. Miro umożliwia tworzenie diagramów, map myśli, planów projektów, storyboardów, prototypów interfejsów użytkownika, a także wiele innych rodzajów schematów. Plan darmowy umożliwia korzystanie z podstawowych funkcji.
Przetestuj go TUTAJ.
Polecane portale z ofertami:
Inne metody pozyskania pracy:
Portale stricte pod branżę IT:
Zestaw kursów online i szablonów, który pomoże Ci zostać Managerem Projektów IT nawet w 2 miesiące
Od razu po opłaceniu zamówienia otrzymasz dostęp do platformy szkoleniowej, a w niej znajdziesz wszystkie materiały.
Loginem jest Twój adres mailowy podany w zamówieniu a hasło ustawiasz na stronie: Reset hasła
Tak, możesz otrzymać fakturę VAT 23%. Wystarczy, że przy zamówieniu podasz NIP firmy. Pozostałe dane dotyczą uczestnika kursu – dane do faktury pobiorę z GUS po NIPie 😉
Tak, a na dodatek nawet na raty 0%! Nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów rozkładając zakup na 5 lub 10 rat.
Przy zamówieniu wybierz opcję płatności: Raty 0% (PayU) lub TubaPay.
Materiały są dostępne dożywotnio.